Voda má jednu nepříjemnou vlastnost – šíří se v prostředí všemi směry a je jí úplně jedno, co tím způsobí. Chceme-li ji v domácnosti využívat, musíme ji mít pod kontrolou a dbát o to, aby si tu neprováděla, co si zamane. K preventivním opatřením před škodami, způsobenými vodní masou, patří i detekce úniku vody.
Klidná dovolená s detektorem unikající vody
Chystáte se na dovolenou např. do zahraničí a máte se sousedy domluveno, že vám budou zalévat květiny? Pokud tedy ponecháváte po celou dobu otevřený uzávěr vody, aby nemuseli sousedé zalévat jejich vodou, měli byste si pořídit detektor úniku vody, jehož čidla umístíte na podlahu tam, kde tento problém hrozí, např. v koupelně, v kuchyni, na toaletě atp. Akustický detektor je levné zařízení, v základním povedení vychází na pár stovek korun, a to sofistikovanější (o něco dražší) vám může oznámit unikající vodu třeba i na mobilní telefon.
Instalatéři také využívají detektory
V bytových a rodinných domech řeší instalatéři i různé havarijní stavy, které souvisí s defekty v rozvodech vody, jako jsou praskliny v potrubí, uvolněná http://zenyzenam.cz/blog/zazehni-svou-zenskou-jiskru/ či zpuchřelá těsnění v armaturách anebo přímo vady materiálu armaturových těles. Problém se někdy může projevit vytékáním vody ze zdroje, který je umístěný mimo zdivo např. uvnitř sklepení – to je ta lepší varianta, kdy snadno a poměrně rychle odhalíme příčinu havárie a můžeme ihned zasáhnout. Horší situace nastávají u rozvodů vody ve zdi – v koupelnách, prádelnách, na toaletách či v kuchyních. Tehdy se na zdi může objevit pouze mokrá mapa, a kde je prasklina, nemáte tušení.
Instalatéři však disponují technologiemi, které velmi snadno odhalí místo úniku. Používá se k tomu akustická tyč Hykron anebo formovací plyn, který proniká i velmi drobnými skulinami – tryskami. Vy pak přesně víte, kde se nachází místo závady, a není nutné kvůli tomu bourat celou zeď.