Kompaktní nástrčné zářivky – řada D, D/E a PL-C pro bytové prostory i kanceláře


https://www.indexventures.com/ t=UTF-8″>

Současné typy kompaktních zářivek se již neshodují s těmi zastaralými

Když se objevily na trhu první kompaktní zářivky, i přes vyšší cenu jsme si je pořizovali s nadšením, že je možné uspořit značné náklady na elektrické energii. Běžně se stávalo, že byla v centrálním lustru obývacího pokoje instalována sada šesti vláknových žárovek o příkonu 60 Wattů, což sice pokrylo potřebu osvětlené plochy, ovšem spotřeba elektřiny byla značná.

interiéry

První prototypy však měly své zápory a těmi byly typické vlastnosti indukčních předřadníků – počet spínacích cyklů byl omezený, a jestliže jste zapínali žárovku vícekrát v průběhu dne, životnost se zkrátila až na 2 tisíce hodin. Trvalo také zhruba pět až deset minut, než se světlo rozsvítilo v plné intenzitě.

Dnes na trhu převažují výrobky s předřadníkem řízeným elektronikou, ty nejsou citlivé na časté zapínání a náběh na plný výkon probíhá řádově v desítkách sekund. Dnešní kompaktní zářivky ať už se jedná o klasický Edisonův závit E27, nebo kompaktní nástrčné zářivky – řada D;D/E; PL-C, jsou komfortním typem svítidel a lze jimi osadit většinu těles v obytných i kancelářských prostorách. Jejich značnou předností je kromě úspory energie a dlouhé životnosti také index podání barev:

lampička

Index barvy světla

Prvovýroba úsporných zářivek na konci 80. let byla velmi omezená z hlediska barevného rozsahu bílého světla. Přesto jsme tyto technologické inovace přijímali v pozitivním světle především kvůli úspoře energie. Tehdy šlo o ostré světlo v teplotě chromatičnosti přibližně 4000 K a bylo spíše vhodné pro pracoviště nebo prostory vyžadující zvýšenou bdělost. Pro osvětlování intimního prostředí ložnic a relaxačních zón však nebyly vhodné.
Dnes je trh dostatečně zásoben širokým rozsahem jak teplých, tak i chladných odstínů barevného podání bílého světle a lze je přizpůsobit individuálním potřebám pro všechny typy obytných prostor.

Doporučené články