Chtěli byste se živit jako instalatéři? Lidé, kteří neví, co tato práce obnáší, by možná souhlasně kývli, ale je docela pravděpodobné, že by si svou volbu ještě důkladně rozmysleli. V současné době ubývá zájemců o toto velmi zodpovědné a náročné řemeslo a my jen můžeme doufat, že se vždy najde někdo, kdo nám opraví vodovodní baterii anebo nefunkční plynovou karmu.
Hromada znalostí
Pokud se domníváte, že instalatér je primitiv, co neovládá malou násobilku, a dovede jen řezat závity do trubek a svařovat je autogénem, pak jste na hlubokém omylu. Toto možná platilo za socialismu, ale dnes jsou instalatéři vystaveni mnoha technickým inovacím v materiálech, pracovních postupech a technologiích. Musí si poradit se třemi základními pracovními okruhy – s vodou (rozvody vody, odpady a kanalizacemi), s plynem (plynovými spotřebiči a rozvody) a s topením (ústředním topením včetně topení v podlaze).
Kromě toho musí být patřičně fyzicky zdatní a manuálně zruční, na druhou stranu pokud takoví instalatéři skutečně jsou, pak si rozhodně vydělají slušné peníze, protože zakázek je mnoho a zřejmě jich bude mnoho i v budoucnu.
Boj se zápachem
Když si pozvete instalatéra na montáž nové vodovodní baterie do rekonstruované kuchyně, bude to spíše pohodová práce, kdy je vše nové, čisté, funkční a pěkné. Jenže takové momenty neprožívají instalatéři v Praze http://servisvirivychvan.cz/sluzby/instalaterske-prace/ (i kdekoli jinde) vždy. Někdy je zapotřebí v rámci 24 hodinové pohotovosti řešit závady s ucpanými odpady včetně zanesené toalety, a někdy se tento problém týká i kanalizace. Tyto situace provází mnohdy nesnesitelný zápach, který vytváří bakterie a další mikroorganismy, rozkládající organickou hmotu, a ne každý se s tím popasuje tak, aby zvládl pracovní úkon. Někteří lidé právě kvůli zápachu volají instalatéra i v situacích, kdy by si mohli poradit sami.