Internet nám nabízí mnoho věcí, které byly dříve prakticky nemožné. A jednou z nich, kterou využíváme především v období před Vánoci, je možnost snadného nakupování ze zahraničí. Nyní můžeme nakupovat dárky i z cizích e-shopů a získat tak skutečně cokoliv, co potřebujeme. Problém je samozřejmě doruční daného předmětu, zvláště pokud jej kupujeme v zemi, která není součástí Evropské Unie a s tím spojeného Shengenského prostoru. Zde totiž platí, že vše, co k nám přichází mimo tuto oblast, musí projít celnicí, ať už je to zásilka pro firmu nebo pro soukromou osobu.
Čeká nás zde tedy celní odbavení zásilky. Při něm musíme deklarovat, co vlastně do naší země přivážíme, a mnohdy i za proclení zaplatit. Někdy toto vše zajistí prodávající, avšak v mnoha případech to bude na nás – přijde nám e-mail z celního oddělení, kde po nás budou chtít popsat, co přesně do Čech dovážíme a také kolik je potřeba za proclení zaplatit. Proč je tento proces důležitý? Jednoduše e proto, aby se k nám nedováželo ze zahraničí cokoliv ilegálního. Někteří lidé si totiž kupují věci, které u nás nejsou zrovna v souladu se zákonem. Celníci se je tedy snaží zachytit pokud možno již při vstupu do země.
To však vede k tomu, že lidé přemýšlejí, jak se této povinnosti vyhnout. Koneckonců, i když jsme si objednali třeba jen knihy, které u nás dosud nejsou k dostání, jen málokomu se chce platit peníze navíc jen za to, že celníci naši zásilku prověří. To však není příliš možné. Je sice pravdou, že je to poměrně nepříjemná povinnost, avšak je potřeba si uvědomit, proč byla stanovena. Pokud se nám tedy nechce platit clo, musíme nakupovat pouze v České republice nebo v rámci Evropské unie. V ostatních případech je však nutné počítat s tím, že budeme muset zaplatit za proclení. A koneckonců, není to až tak velká cena za to, že s k nám nedostane něco, co by mohlo ublížit, ne?